Ścieżki biegowe Accenture i Szakali – Łódź Bajkowa III

Ścieżki biegowe Accenture i Szakali – Łódź Bajkowa III

1_5 Ścieżki biegowe Accenture i Szakali – Łódź Bajkowa 

Łódź Bajkowa – to projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Docelowo „Łódź Bajkową” ma tworzyć 17 rzeźb z brązu ulokowanych w miejscach związanych najczęściej odwiedzanych przez turystów i związanych z edukacją, rozrywką, kulturą, kinematografią itp.

Aby uhonorować bajkowe postacie i ich twórców klub Sportowy Szakale Bałut Łódź wspólnie ze spółką Accenture organizują wycieczki biegowe „Bajkowa Łódź”. W lekko pochmurną niedzielę odbyła się trzecia już z kolei wycieczka trasą „Łodzi Bajkowej”. Obecnie na 15-to kilometrowej trasie można napotkać 8 małych pomników (choć jak wspomniano powyżej, „Łódź Bajkową” ma tworzyć 17 rzeźb z brązu). Miłym zaskoczeniem dla nas był fakt, że wszystkie rzeźby ubrano w zimowe czapki i szaliki, aby nie marzły w chłodne, zimowe wieczory.

O godz. 10.00 z Parku im. J. Poniatowskiego przez drugi łódzki park im. J. Piłsudskiego dotarliśmy do pierwszych bohaterów „Bajkowej Łodzi”. Przed łódzkim ogrodem zoologicznym przywitały nas rzeźby Maurycego i Hawranka – głównych bohaterów filmów wyprodukowanych przez studio Se-ma-for. Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbyło się 18 maja 2013 r. Miłym zaskoczeniem był dla nas fakt, że wszyscy

a

Kilkaset metrów dalej, przed wejściem do Aquaparku Fala napotkaliśmy drugiego bohatera przedstawiająca pingwina Pik-Poka unoszącego się na grzbiecie fali. Rzeźbę odsłonięto 23 września 2010 r., w dniu, w którym miała miejsce inauguracja pierwszej edycji Se-ma-for Film Festival.

2_6

Kilkunastoosobową grupą, spokojnym, rekreacyjnym tempem skierowaliśmy się ul. Konstantynowską w kierunku ul. Legionów i Zielonej. Naszym kolejnym „celem” był nieodzowny cel sesji fotograficznych na ul. Piotrkowskiej (dokładnie ul. Piotrkowska 87) –Miś Uszatek. Rzeźba Misia przedstawia go jako turystę: ma on na sobie plecak, a w lewej łapce trzyma plan miasta. Odsłonięcie rzeźby, które miało miejsce podczas Święta Misia 24 października 2009 r. odbyło się pod hasłem „Łódź MISię podoba”.

3_4

Krótka sesja na „Pietrynie” i swoje biegowe buty skierowaliśmy pod Łódzki Dom Kultury, gdzie znajduje się rzeźba Piotrusia z zaczarowanym ołówkiem i jego psa. Pomnik odsłonięto 25 września 2011 r. w ramach drugiej edycji Se-ma-for Film Festival.

4a

Następnie, ul. Kilińskiego pobiegliśmy do Parku im. Henryka Sienkiewicza. Tam, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 173 i placu zabaw – co stanowi nawiązanie do faktu, że nasz bohater przeżywał swoje największe przygody na szkolnej ławce – stoi Plastuś. W prawej dłoni trzyma on szkolny dzwonek, którym w serialu budził każdego ranka swoich przyjaciół z piórnika. Dzwonek ma prawdziwe, ruchomo zawieszone serce. Lewą rękę Plastuś opiera na swoim pamiętniku.

5_4

Po krótkiej przebieżce Parkiem im. Henryka Sienkiewicza, kontynuując bieg ul. Kilińskiego skierowaliśmy w kierunku Palmiarni. Tam powitać nas powinien Wróbelek Ćwirek, główny bohater filmu „Przygód kilka Wróbla Ćwirka”. Niestety, kilka tygodni temu rzeźba została zniszczona (wycięta) i w jej miejsce nie został postawiony nowy pomnik. Rzeźba Wróbelka przedstawia go usadowionego na gniazdku, zbudowanym w rozwidleniu niewysokiego drzewka-„samosiejki”. Nowy bohater Łodzi Bajkowej odsłonięty został 21 marca 2013 r.

Nieopodal Wróbelka, przed wejściem do Muzeum Kinematografii napotkaliśmy rzeźbę Bonifacego i Filemona. Czarny kot Bonifacy stoi obok kłębka wełny, natomiast biało-szary kot Filemon spogląda w dół z pobliskiego murku. Rzeźbę odsłonięto w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2011 r.

6_4

Przedzierając się łódzkimi ulicami:. Targową, Kilińskiego i Milionową udaliśmy się do ostatniego punktu naszej wycieczki biegowej. W Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, 25 listopada 2012 r. w Światowym Dniu Pluszowego Misia odsłonięto rzeźbę Trzy Misie. Korzystając z okazji, obiegliśmy Skansen Architektury Drewnianej oraz Białą Fabrykę Geyera, stając się tym samym pierwszymi biegowymi turystami w tym miejscu.

7_3

Krótka wycieczka po Centralnym Muzeum Włókiennictwa skierowała nasze kroki ul. Czerwoną i ul. Wólczańską do Parku im. M. Klepacza, gdzie mieliśmy przyjemność mijać najpiękniejszy z łódzkich rektoratów – rektorat Politechniki Łódzkiej, mieszczący się w pięknym budynku willi Reinholda Richtera, a stąd do miejsca startu czyli parku im. Poniatowskiego.

[Trasa biegu – https://www.endomondo.com/routes/448276354]

Szymon Drab