Ścieżki biegowe Accenture i Szakali – „Bajkowa Łódź”

Ścieżki biegowe Accenture i Szakali – „Bajkowa Łódź”

 DSCN5266Ścieżki biegowe Accenture i Szakali pod patronatem serwisu biegampolodzi.pl możemy uznać za otwarte!

W słoneczne niedzielne przedpołudnie odbyła się pierwsza (z planowanych wielu) wycieczek biegowych. Trasa „Bajkowa Łódź” była pierwszą zaprezentowaną przez nas trasą.  Ścieżka poprowadzona została śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Docelowo „Łódź Bajkową” ma tworzyć 17 rzeźb z brązu (co oznacza, że sukcesywnie trasa będzie wydłużana :), obecnie długość trasy wynosi ok 15 km), jednak jako, iż obecnie jest ich 8, na trasie właśnie tyle ich napotkaliśmy.

O godz. 10.00, tuż po Parkrunie (przy okazji, gratulujemy organizatorom nowego rekordu! Atmosfera jak zawsze na biegu godna pozazdroszczenia) zebraliśmy się na miejscu startu wycieczki tj. przed wejściem do Aquaparku Fala. W tym też miejscu usytuowana jest pierwsza rzeźba przedstawiająca pingwina Pik-Poka unoszącego się na grzbiecie fali. Rzeźbę odsłonięto 23 września 2010 r., w dniu, w którym miała miejsce inauguracja pierwszej edycji Se-ma-for Film Festival.

Ruszyliśmy kilkunastoosobową grupą w towarzystwie znanego wszystkim Macieja vel Doktorka, który swoim obiektywem upamiętniał każdy napotkany przez nas pomnik. Spokojnym, rekreacyjnym tempem skierowaliśmy się ul. Konstantynowską w kierunku ul. Legionów i Zielonej. Naszym kolejnym „celem” był nieodzowny cel sesji fotograficznych na ul. Piotrkowskiej (dokładnie ul. Piotrkowska 87) – Miś Uszatek. Rzeźba Misia przedstawia go jako turystę: ma on na sobie plecak, a w lewej łapce trzyma plan miasta. Odsłonięcie rzeźby, które miało miejsce podczas Święta Misia 24 października 2009 r. odbyło się pod hasłem „Łódź MISię podoba”.

DSCN5276

Na ul. Piotrkowskiej spotkaliśmy również Panią Prezydent Miasta Łodzi – Hannę Zdanowską. Inicjatywa organizacji wycieczek biegowych w tej formie zyskała pełną aprobatę Pani Prezydent toteż śmiało możemy uznać, iż „Łódź Bajkowa” odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi :)

Krótka sesja na „Pietrynie” i swoje biegowe buty skierowaliśmy pod Łódzki Dom Kultury, gdzie znajduje się rzeźba Piotrusia z zaczarowanym ołówkiem i jego psa. Pomnik odsłonięto 25 września 2011 r. w ramach drugiej edycji Se-ma-for Film Festival.

DSCN5285 DSCN5282

Następnie, ul. Kilińskiego pobiegliśmy do Parku im. Henryka Sienkiewicza. Tam, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 173 i placu zabaw – co stanowi nawiązanie do faktu, że nasz bohater przeżywał swoje największe przygody na szkolnej ławce – stoi Plastuś. W prawej dłoni trzyma on szkolny dzwonek, którym w serialu budził każdego ranka swoich przyjaciół z piórnika. Dzwonek ma prawdziwe, ruchomo zawieszone serce. Lewą rękę Plastuś opiera na swoim pamiętniku. 

DSCN5290

Po krótkiej przebieżce Parkiem im. Henryka Sienkiewicza, kontynuując bieg ul. Kilińskiego skierowaliśmy w kierunku Palmiarni. Tam powitał nas Wróbelek Ćwirek, główny bohater filmu „Przygód kilka Wróbla Ćwirka”. Wróbelek usadowił się na gniazdku, zbudowanym w rozwidleniu niewysokiego drzewka-„samosiejki”. Nowy bohater Łodzi Bajkowej odsłonięty został 21 marca 2013 r.

Nieopodal Wróbelka, przed wejściem do Muzeum Kinematografii napotkaliśmy rzeźbę Bonifacego i Filemona. Czarny kot Bonifacy stoi obok kłębka wełny, natomiast biało-szary kot Filemon spogląda w dół z pobliskiego murku. Rzeźbę odsłonięto w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2011 r.

DSCN5305 DSCN5311

Przez park Źródliska II, ul. Targową, ul. Kilińskiego i ul. Milionową udaliśmy się do przedostatniego punktu naszej wycieczki biegowej. W Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, 25 listopada 2012 r. w Światowym Dniu Pluszowego Misia odsłonięto rzeźbę Trzy Misie. Korzystając z okazji, obiegliśmy Skansen Architektury Drewnianej oraz Białą Fabrykę Geyera, stając się tym samym pierwszymi biegowymi turystami w tym miejscu.

DSCN5320

Krótka wycieczka po Centralnym Muzeum Włókiennictwa skierowała nasze kroki ul. Czerwoną i ul. Wólczańską do Parku im. M. Klepacza, gdzie mieliśmy przyjemność mijać najpiękniejszy z łódzkich rektoratów – rektorat Politechniki Łódzkiej, mieszczący się w pięknym budynku willi Reinholda Richtera. Następnie przez dwa łódzkie parki: Park im. J. Poniatowskiego oraz Park im. J. Piłsudskiego dotarliśmy do ostatniego bohatera „Bajkowej Łodzi”. Przed łódzkim ogrodem zoologicznym przywitały nas rzeźbyMaurycego i Hawranka – głównych bohaterów filmów wyprodukowanych przez studio Se-ma-for. Uroczyste odsłonięcie rześby odbyło się 18 maja 2013 r.

DSCN5335

Do pierwszego bohatera „Bajkowej Łodzi” i zarazem miejsca naszego startu wróciliśmy przez park. Łącznie nabiegaliśmy troszkę ponad 15 kilometrów, przez przeszło 2 godziny.

W tym miejscu Accenture oraz Szakale Bałut Łódź dziękują wszystkim za przybycie (w szczególności Maciejowi „Doktorkowi” Nowosławskiemu za rowerową obstawę i obiektyw na każdym z przystanków) i przemiłe towarzystwo podczas wycieczki biegowej. Wkrótce kolejna odsłona i wycieczka biegowa w ramach ścieżek biegowych Accenture i Szakali. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Wszystkie zdjęcia autorstwa Macieja „Doktorka” Nowosławskiego. Cała galeria z „Bajkowej Łodzi” >TUTAJ<